Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Waste Land

Waste Land

2010
×
Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Sunny

Sunny

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
One Million Yen Girl

One Million Yen Girl

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
17
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Everyday Sins

Everyday Sins

2014
×
Edit this entry  
23
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
Edit this entry  
23
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Deep

Deep

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bloom

Bloom

2021
×
Edit this entry  
19
Five Steps to Accept Farewell

Five Steps to Accept Farewell

2016
×
Edit this entry  
19
Kill Bill: The Origin of O-Ren

Kill Bill: The Origin of O-Ren

2003
×
Edit this entry  
19
The Cosmic Dope - A Plant Experience

The Cosmic Dope - A Plant Experience

2018
×
Edit this entry  
19
Cherry Bomb

Cherry Bomb

2020
×
Edit this entry  
13
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Silenced

The Silenced

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
24
My Best Friend

My Best Friend

2018
×
Edit this entry  
24
Dear Friend

Dear Friend

2011
×
Edit this entry  
24
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★★
Edit this entry