Minty has logged 302 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★½
Edit this entry  
21
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Edit this entry  
08
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Edit this entry  
05
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Edit this entry  
11
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Read prior review Edit this entry  
19
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Table 19

Table 19

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★½
Edit this entry  
08
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Light of the Moon

The Light of the Moon

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Edit this entry