Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Edit this entry  
06
My Afternoons with Margueritte

My Afternoons with Margueritte

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
84 Charing Cross Road

84 Charing Cross Road

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nana

Nana

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
B for Busy

B for Busy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Milkwoman

The Milkwoman

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wet Season

Wet Season

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Return to Dust

Return to Dust

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Wandering Earth II

The Wandering Earth II

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Every Day a Good Day

Every Day a Good Day

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
BL Metamorphosis

BL Metamorphosis

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Kurara: The Dazzling Life of Hokusai's Daughter

Kurara: The Dazzling Life of Hokusai's Daughter

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lou!

Lou!

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Yesenia

Yesenia

1971
×
★★★
Edit this entry  
30
Bizet Carmen

Bizet Carmen

1967
×
Edit this entry  
16
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Edit this entry  
04
Macadam Stories

Macadam Stories

2015
×
Edit this entry  
28
Washington Square

Washington Square

1997
×
Edit this entry  
07
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Edit this entry  
02
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Aristocrats

Aristocrats

2020
×
Edit this entry  
05
Hibiscus Town

Hibiscus Town

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Party

The Party

1980
×
Edit this entry  
12
Twelve Nights

Twelve Nights

2000
×
Edit this entry  
15
Rush

Rush

2013
×
Edit this entry  
01
The Herdsman

The Herdsman

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
Edit this entry  
16
Luca

Luca

2021
×
Edit this entry  
19
The Secret Life of Words

The Secret Life of Words

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Edit this entry  
03
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
Edit this entry  
12
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Reunions

The Reunions

2020
×
Edit this entry