Highest rated films

  • Asteroid City

    ★★★★★

  • Oppenheimer

    ★★★★½

  • Killers of the Flower Moon

    ★★★★½

  • The Holdovers

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 4

    ★★★★½

  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    ★★★★½

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Moneyball

    ★★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • Ocean's Twelve

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★★

  • Lady Vengeance

    ★★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • Kill Bill: The Whole Bloody Affair

    ★★★★★

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 289 Films logged
  • 24.1 Average per month
  • 5.5 Average per week
Jan Dec
  • 7 Lists created
  • 0.6 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

45 Years

Jan 1

Last Film

Blow Out

Dec 30

Diary Milestones

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
50th Mar 29
Rosemary's Baby
100th Jun 5
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
150th Jul 10
The Exorcist III
200th Aug 28
No One Will Save You
250th Oct 22

Most Watched

The Killer

twice

Fear Street: 1978

twice

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

twice

The Exorcist

twice

Split

twice

Jerry Maguire

twice

Oppenheimer

twice

Mission: Impossible – Ghost Protocol

twice

Genres, countries & languages

Drama
104 films
Thriller
100 films
Horror
85 films
Comedy
78 films
Action
65 films
Adventure
51 films
Mystery
51 films
Crime
48 films
Romance
37 films
Sci Fi
36 films
USA
226 films
UK
53 films
France
19 films
Philippines
17 films
Canada
14 films
South Korea
13 films
Germany
12 films
Japan
9 films
Italy
4 films
Turkey
3 films
English
241 films
Tagalog
17 films
Korean
12 films
Japanese
4 films
French
3 films
Spanish
3 films
Cantonese
2 films
Swedish
1 film
Thai
1 film
History
Average 4.04
War
Average 4.00
Drama
Average 3.95
Documentary
Average 3.88
Action
Average 3.87
Crime
Average 3.80
Animation
Average 3.80
Romance
Average 3.74
Adventure
Average 3.73
Sci Fi
Average 3.72
Italy
Average 4.00
Germany
Average 3.92
South Korea
Average 3.77
UK
Average 3.75
USA
Average 3.74
Japan
Average 3.72
France
Average 3.55
Philippines
Average 3.40
Canada
Average 3.18
Japanese
Average 3.88
Korean
Average 3.79
English
Average 3.74
Tagalog
Average 3.36

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 33 Added 48

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mio’s most liked review

Trio

Trio

★★★½

I’m sorry, this is considered a BAD Park Chan-wook movie?????

More reviews

Mio’s most liked list

Prom Night
The Cabin in the Woods
The Exorcist: Believer

STABATHON 2023

just stabbin the night away with my bub

More lists

Highs and lows

Highest average

Harakiri
Average weighted rating:

4.7

Lowest average

Texas Chainsaw Massacre
Average weighted rating:

1.8

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

Bisan ang Ulan May Paglurang

Films Mio watched in 2023

  • Blow Out
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Fanny and Alexander
  • Dream Scenario
  • Maestro
  • Skyfall
  • Priscilla
  • The Holdovers
  • May December
  • The Wedding Banquet
  • BlackBerry
  • I Love You to Death
  • Pontypool
  • Cure
  • Third World Romance
  • Shake, Rattle & Roll Extreme
  • Napoleon
  • The Killer
  • The Lake Vampire
  • Sexy Beast
  • The Taking of Deborah Logan
  • The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes
  • Kill Bill: The Whole Bloody Affair
  • EuroTrip
  • Blair Witch
  • [REC]
  • The Killer
  • The Marvels
  • The Night of the Hunter
  • Annabelle: Creation
  • It Follows
  • Carrie
  • Phantom of the Paradise
  • Christine
  • American Pie
  • Loser
  • Sanctissima
  • La
  • Bisan ang Ulan May Paglurang
  • No One Will Save You
  • El Conde
  • Killers of the Flower Moon
  • Totally Killer
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Zodiac
  • Fear Street: 1978
  • The Exorcist: Believer
  • The Wonderful Story of Henry Sugar
  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
  • Alone/Together
  • Never Not Love You
  • Love You to the Stars and Back
  • That Thing Called Tadhana
  • The Cabin in the Woods
  • Tomorrow Never Dies
  • Prom Night
  • Vampires
  • The Exorcist
  • The King's Man
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Split
  • The Mask of Zorro
  • GoldenEye
  • Bottoms
  • Jurassic Park
  • Panic Room
  • The Game
  • A Haunting in Venice
  • Moneyball
  • Mr. Deeds
  • Talk to Me
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
  • Unbreakable
  • Split
  • Life of Brian
  • Gold, Silver, Death
  • Chan Is Missing
  • Seven Up!
  • Past Lives
  • The Shop Around the Corner
  • Six Degrees of Separation from Lilia Cuntapay
  • Shutter Island
  • Gone Girl
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Good Night, and Good Luck.
  • The Social Network
  • Se7en
  • Dawn of the Dead
  • The Pope's Exorcist
  • The Exorcist III
  • Halloween
  • Shake, Rattle & Roll 8
  • Nosferatu
  • Shutter
  • The Handmaiden
  • Prince of Darkness
  • The Eye
  • The Ring
  • Ring
  • A Tale of Two Sisters
  • Fear Street: 1978
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Cobweb
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • Freddy vs. Jason
  • Jerry Maguire
  • Sorcerer
  • Training Day
  • Alice Doesn't Live Here Anymore
  • Insidious: The Red Door
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Oppenheimer
  • Halloween
  • Deep Cover
  • Jackie Brown
  • Bowfinger
  • Death of Nintendo
  • Scream
  • High Fidelity
  • The Thing
  • The King of Comedy
  • To Be or Not to Be
  • Stoker
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Texas Chainsaw Massacre
  • Nixon
  • Barbie
  • Oppenheimer
  • Dunkirk
  • Inception
  • Tenet
  • Asteroid City
  • Night Moves
  • Jerry Maguire
  • Mission: Impossible – Ghost Protocol
  • The Color of Money
  • Thirst
  • Sanctuary
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Mission: Impossible – Rogue Nation
  • Mission: Impossible – Ghost Protocol
  • Galaxy Quest
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • The Irishman
  • Ocean's Thirteen
  • Unforgiven
  • Ocean's Twelve
  • GoodFellas
  • Ghost World
  • Sleepaway Camp
  • Ocean's Eleven
  • No Hard Feelings
  • Mamma Mia!
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • Body Double
  • Police Story
  • Basic Instinct
  • I'm a Cyborg, But That's OK
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Pro-Life
  • Someone's Watching Me!
  • Decision to Leave
  • Frenzy
  • Black Sabbath
  • Birth
  • Village of the Damned
  • Duel
  • Eerie
  • Lady Vengeance
  • Stand by Me
  • Oldboy
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Joint Security Area
  • Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
  • Trio
  • The Moon Is... the Sun's Dream
  • About Time
  • The Nice Guys
  • The Flash
  • Beau Is Afraid
  • Poltergeist
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Skinamarink
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Raiders of the Lost Ark
  • Conquest of the Planet of the Apes
  • Rosemary's Baby
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Gangs of New York
  • The Descent
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • The Innocents
  • Reality
  • The Boogeyman
  • Fast X
  • Escape from the Planet of the Apes
  • Quatermass and the Pit
  • Mississippi Masala
  • Rocketman
  • The Ritual
  • Triangle of Sadness

See all 289

World map

Highly rated films Mio is yet to see

  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • Monster
  • Perfect Days
  • Godzilla Minus One
  • The Eighth Sense
  • There’s Still Tomorrow

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more