Sort by

Mira has logged 147 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daughter

Daughter

2019
×
Edit this entry  
28
Flowing through wonder

Flowing through wonder

2019
×
Edit this entry  
28
Self Story

Self Story

2018
×
Edit this entry  
28
Five Minutes to Sea

Five Minutes to Sea

2018
×
Edit this entry  
28
Kids

Kids

2019
×
Edit this entry  
28
The Fox & the Bird

The Fox & the Bird

2019
×
Edit this entry  
27
This Is John

This Is John

2003
×
Read other review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Visitor Information

Visitor Information

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
May I Please Enter?

May I Please Enter?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghosts

Ghosts

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judy & Punch

Judy & Punch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Capital

Capital

2015
×
Edit this entry  
12
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It

It

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry