Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
She's All That

She's All That

1999
×
Edit this entry  
15
Senior Year

Senior Year

2022
×
Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tamara Drewe

Tamara Drewe

2010
×
★★
Edit this entry  
28
Dreaming of a whole life

Dreaming of a whole life

2010
×
Edit this entry  
25
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Turning Point

The Turning Point

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★
Edit this entry  
19
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

2022
×
Edit this entry  
12
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ronny Chieng: Speakeasy

Ronny Chieng: Speakeasy

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Edit this entry  
03
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Forever Out of My League

Forever Out of My League

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★½
Edit this entry  
03
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
Edit this entry  
02
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Diabolik

Diabolik

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Plus One

Plus One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Four Lions

Four Lions

2010
×
Edit this entry  
02
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Non Plus One

Non Plus One

2010
×
Edit this entry  
02
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Three Songs for Benazir

Three Songs for Benazir

2021
×
Edit this entry  
20
Catherine Cohen: The Twist...? She's Gorgeous

Catherine Cohen: The Twist...? She's Gorgeous

2022
×
Edit this entry  
20
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Taylor Tomlinson: Look at You

Taylor Tomlinson: Look at You

2022
×
Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Freaks Out

Freaks Out

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry