• Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • Hawkeye

  • All Too Well: The Short Film

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Eternals

    ★★★½

  • The Alpinist

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • King Richard

    ★★★½

  • Belfast

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • Luca

    ★★★½

  • Loki

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • The Woman in the Window

    ★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★

  • Moxie

    ★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • WandaVision

  • The White Tiger

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★½

  • Superintelligence

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • Happiest Season

    ★★★

  • Hillbilly Elegy

  • Mank

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Over the Moon

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

  • Tenet

    ★★★★

  • Black Is King

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★★½

  • Hamilton

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • The High Note

    ★★★

  • The Lovebirds

    ★★★½

  • Middleditch & Schwartz

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Zola

    ★★★★

  • Miss Americana

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • The Knight Before Christmas

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★½