Sort by

Mirthbound has logged 86 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kingsglaive: Final Fantasy XV

Kingsglaive: Final Fantasy XV

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bloodfist IV: Die Trying

Bloodfist IV: Die Trying

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Celia

Celia

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
American Strays

American Strays

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vice Squad

Vice Squad

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chronicles of the Ghostly Tribe

Chronicles of the Ghostly Tribe

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Man on Fire

Man on Fire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joyride

Joyride

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taboo

Taboo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cthulhu Mansion

Cthulhu Mansion

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sicilian

The Sicilian

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Apocalypse: Caught in the Eye of the Storm

Apocalypse: Caught in the Eye of the Storm

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killer Robots! Crash and Burn

The Killer Robots! Crash and Burn

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pervirella

Pervirella

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Open House

Open House

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Despite the Falling Snow

Despite the Falling Snow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tumbledown

Tumbledown

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Storm Watch

Storm Watch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Berlin Conspiracy

The Berlin Conspiracy

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Naked Cage

The Naked Cage

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
North Shore

North Shore

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Terrordactyl

Terrordactyl

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Home Room

Home Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rio, I Love You

Rio, I Love You

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Vice Girls

Vice Girls

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sender

The Sender

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hellraiser: Hellseeker

Hellraiser: Hellseeker

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula's Widow

Dracula's Widow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mists of Avalon

The Mists of Avalon

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Obsessed

Obsessed

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stranded

Stranded

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blood Reign: Curse of the Yoma

Blood Reign: Curse of the Yoma

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Embers

Embers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
They Crawl

They Crawl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sky

Sky

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Immortal Sins

Immortal Sins

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry