Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
02
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★½
Edit this entry  
02
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★
Edit this entry  
01
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★½
Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★½
Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★½
Edit this entry  
11
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
Dragon Ball Z: Battle of Gods

Dragon Ball Z: Battle of Gods

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★
Edit this entry  
05
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★½
Edit this entry  
03
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry