Sort by

isabella has logged 102 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Read prior review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read prior review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doubt

Doubt

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry