RSS feed for Arthur

Arthur has logged 174 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Despite the Night

Despite the Night

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Martírio

Martírio

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Far from Afghanistan

Far from Afghanistan

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Don’t Swallow My Heart, Alligator Girl

Don’t Swallow My Heart, Alligator Girl

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minha única terra é na lua

Minha única terra é na lua

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Febre

Febre

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dare

The Dare

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Death Note

Death Note

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Death Note

Death Note

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Woman's Revenge

A Woman's Revenge

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Son of Joseph

The Son of Joseph

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry