Alex has written 16 reviews for films rated ★★★ .

  • The Haunting in Connecticut

    The Haunting in Connecticut

    ★★★

    It was awful, so awful but I didn't hate it

  • The Hunt

    The Hunt

    ★★★

    Surprised that I really enjoyed this. Its no masterpiece it has its faults but its one of the best films I've seen recently.

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★★

    Tobey Maguire has the nerdy,
    Andrew Garfeild has the humour!

    Far from my favourite spiderman film, I'm not a massive fan of the spiderman story set up, it being the first movie of Andrews run, that's most of the film

  • Countdown

    Countdown

    ★★★

    Not as bad as I thought it was going to be, but far from great

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★

    If you're friend starts distancing themselves from you, yeah he may be spiderman but instead of being an ass maybe check in on them. Yeah I'm looking at you MJ.

    Decent film, still enjoyed it a lot. James Franko couldn't act to save his life but fuck that guy anyway.

  • Aliens

    Aliens

    ★★★

    I missed the last half hour because Uber Eats messed up my delivery.. seemed good though.

  • Love You To Death

    Love You To Death

    ★★★

    Obviously, horrific story. I don't know the specifics of the case and so I don't know how well this is as a retelling but as a movie it's good. The camera work is so well done.

  • Insidious: Chapter 3

    Insidious: Chapter 3

    ★★★

    Much better than the second one.
    Really fun, good watch. Not so spooky but I wasn't expecting spooks considering the first two.

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★★

    1. Millie Bobby Brown is a great actor, Enola is an annoying character.
    2. Love interest was unnecessary, too many story's throw them in there and I hate it.
    3. Not even Helena Bonham Carter, but that's the case with most films.
    4. Dragged in places, could've been just a little shorter.

    Overall, it's was ok.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★

    Disappointed in myself for not enjoying this. It wasn't bad, just didn't really enjoy it.
    Slurs really age it too.

  • Insidious

    Insidious

    ★★★

    I really enjoyed this one! Little too cheesy for me but decent. Ok very cheesy!
    Ending was ace too, watching the next tomorrow

  • Gerald's Game

    Gerald's Game

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Didn't expect to enjoy this at all, thought it would be a silly one but it was quite good. Definitely not the best film ever or anything but good.

    Gerald, is so annoying I was happy when he died, no one disrespects a dog like that, and obviously the rapey shit so I was definitely disappointed when he came back but the angle and devil on your shoulders type of thing that went from there was cool, little much at…