• Excision

    Excision

    ★★★★

    Pauline, I’m so sorry that I wasn’t your mother.

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★

    Honestly better the second time. Knowing the outcome allowed me to appreciate the comedy a lot more as opposed to having an anxiety attack the entire time. Still, the tension worked upon rewatch and getting to acknowledge that as well as the funny bits made this so so good.

  • The Wedding Banquet

    The Wedding Banquet

    ★★★★

    I loved this sooooo much. The comedy and family drama all worked very well together, the characters are all very likable, and god I just love a cheesy gay romcom what can I say? There’s a scene in here that’s a little non-consensual and THAT wasn’t great but overall I think this worked very well it was cute I liked it lol

  • Multiple Maniacs

    Multiple Maniacs

    ★★★★

    At once a touchstone of queer cinema, at another… well, the lobster tells you everything you need to know.

  • Fallen Angels

    Fallen Angels

    ★★★★★

    If Takeshi Kaneshiro was straddling me while trying to wash my hair I’d simply let him do so and more.

  • Crash

    Crash

    ★★★½

    They certainly had sex in the cars!

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★½

    This definitely wasn’t a slog to get through (it’s gorgeous looking, for one) but something about it was not emotionally resonant the way I expected from a movie that had so much time to develop its characters not to mention it’s a Murakami adaptation and that man always has a penchant for creating things that make me want to roll up in a ball and die (in a good way).

    Still, there were some really good scenes in here and…

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★½

    I WANT TO FALL IN LOVE SO BADLYYYYYYY

  • Fat Girl

    Fat Girl

    ★★★★

    Holy fucking shit.

  • Je, Tu, Il, Elle

    Je, Tu, Il, Elle

    ★★★

    I enjoy the prospect of consuming a space with someone who is so alone in the world and understanding the extent of her mental turmoil but at what cost? The blurb for this made it sound way more interesting than it was which isn’t Akerman’s fault but WHY WAS SHE EATING SUGAR FOR SO LONG?

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★★½

    Dr. Robotnik and Agent Stone have explored each other’s bodies many MANY times.

  • Benedetta

    Benedetta

    ★★★½

    Not as funny as everyone made it out to be but she slayed.