Sort by

ray has logged 188 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Edit this entry  
31
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★½
Edit this entry  
26
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★½
Edit this entry  
22
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Preservation

Preservation

2014
×
½
Edit this entry  
05
Comet

Comet

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★½
Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
After Sex

After Sex

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Most Likely to Die

Most Likely to Die

2015
×
½
Edit this entry  
16
The Task

The Task

2011
×
½
Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Holidays

Holidays

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Elle

Elle

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cinema Novo

Cinema Novo

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Itinerant State

Itinerant State

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hair

Hair

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Where I Grow Old

Where I Grow Old

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Delusion Is Redemption to Those in Distress

Delusion Is Redemption to Those in Distress

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Edit this entry  
19
Requirements to Be a Normal Person

Requirements to Be a Normal Person

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry