Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★½
Edit this entry  
23
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Norm Macdonald: Nothing Special

Norm Macdonald: Nothing Special

2022
×
Edit this entry  
20
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★½
Edit this entry  
12
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dr. Goldfoot and the Bikini Machine

Dr. Goldfoot and the Bikini Machine

1965
×
★★½
Edit this entry  
11
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Black Friday

Black Friday

1940
×
★★½
Edit this entry  
11
Gleaming the Cube

Gleaming the Cube

1989
×
★★★
Edit this entry  
11
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Edit this entry  
08
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Dashcam

Dashcam

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Revolt of the Zombies

Revolt of the Zombies

1936
×
★★½
Edit this entry  
05
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Belt Jones

Black Belt Jones

1974
×
★★★
Edit this entry  
21
Men

Men

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Edit this entry  
18
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★½
Edit this entry  
17
Firestarter

Firestarter

2022
×
★½
Edit this entry  
15
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
14
Society

Society

1989
×
★★★
Edit this entry  
13
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
10
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry