missingwords has logged 154 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Spookies

Spookies

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
The Amusement Park

The Amusement Park

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★½
Edit this entry  
30
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★½
Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kids in the Hall: Same Guys, New Dresses

Kids in the Hall: Same Guys, New Dresses

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Edit this entry  
29
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
Captain Kronos: Vampire Hunter

Captain Kronos: Vampire Hunter

1974
×
★½
Edit this entry  
28
Kill!

Kill!

1968
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Viy

Viy

1967
×
★★★
Edit this entry  
22
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
20
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
07
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
06
UHF

UHF

1989
×
★★½
Edit this entry  
05
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Edit this entry  
03
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
The Power

The Power

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Edit this entry  
29
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★½
Edit this entry  
27
The Banishing

The Banishing

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
D3: The Mighty Ducks

D3: The Mighty Ducks

1996
×
★★½
Edit this entry  
26
D2: The Mighty Ducks

D2: The Mighty Ducks

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★
Edit this entry  
06
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry