Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★
Edit this entry  
29
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Theatre Live: The Deep Blue Sea

National Theatre Live: The Deep Blue Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Theatre Live: Small Island

National Theatre Live: Small Island

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mandela Effect

The Mandela Effect

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Phoenix Incident

The Phoenix Incident

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Airplane!

Airplane!

1980
×
Read the review Edit this entry  
13
National Theatre Live: The Madness of George III

National Theatre Live: The Madness of George III

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
National Theatre Live: Coriolanus

National Theatre Live: Coriolanus

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Post

The Post

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
National Theatre Live: This House

National Theatre Live: This House

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry