MissMagpie has logged 171 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Butterfly Girl

Butterfly Girl

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Confession Killer

The Confession Killer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Newsies: The Broadway Musical

Newsies: The Broadway Musical

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Michelle Wolf: Joke Show

Michelle Wolf: Joke Show

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Family

The Family

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
Read the review Edit this entry