• Eddie the Eagle

    Eddie the Eagle

    ★★★

    Part of the Alphabet Soup Cinema Challenge 

    Three months into veterinary school, I am not doing nearly as well as I'd hoped. It's quite literally the hardest thing I have ever done. Passing exams by fractions of a point has become an unfortunate pattern and, lately, after graduating with a 4.0, I've been trying to wrap my head around being a straight C student.

    "The important thing in the Olympic Games is not the winning, but the taking part. The…

  • The Princess Bride

    The Princess Bride

    ★★★★½

    This is true love. You think that happens every day?”

    2020 has had a lot of shit thrown at it. Cinemas haven’t been open since February. A presidential election has sucked the energy out of every American. The plague has come and conquered. And, toilet paper is still nowhere to be found.

    But, this film still exists. And, frankly, that’s enough to keep me going. Sometimes, you just need a fairy tale in your life.

  • The Boys in the Band

    The Boys in the Band

    ★★★★

    "Who was it that used to say, 'Show my a happy homosexual, and I'll show you a gay corpse.'?"

    The Boys in the Band is driven by expert performances... But never once do you think it's anything but a play. Simultaneously witty and cleverly written, but also obtuse and superficial. A play can be may wonderful things, but this one doesn't make the transition to film without a few rough edges.

  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement

    The Princess Diaries 2: Royal Engagement

    ★★

    Amelia Mignonette Thermopolis Renaldi went from a bullied, tripping on bleachers, putting M&Ms on pizza, high school freak to pink explosion of a woman and I -for one- will never forgive them for that.

  • The Princess Diaries

    The Princess Diaries

    ★★★★

    Anne Hathaway had the courage to make Mia a complete and utter clutz and I respect that so much. An icon for girls everywhere. Plus, Julie Andrews.

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★½

    A novel-istic film, complete with narration & coincidences. Not nearly as edgy as it wants to be. At times the Appalachian scenery may come off to some as "hammy", but the soundtrack comes straight from my grandparents' cassette collection, so props for realism.

  • Chernobyl

    Chernobyl

    ★★★★★

    "We now live in a country where children must die for the sake of their mothers. To hell with your deal. To hell with our lives. Someone must start telling the truth."

    Over the course of 5 nail-biting episodes, Chernobyl showcases history in two glorious forms: drama and horror. And, a bit like Schindler's List, in this case history needs very little sprucing up in order to capture a timepiece of humanity. Heroes come in small packages and the villain…

  • Tenet

    Tenet

    ★★

    My first foray back into theaters and I’m reminded why I hate time travel movies. The popcorn was good, but my head hurts.

  • Loving Vincent

    Loving Vincent

    ★★★

    A technical wonder. Beautiful, but... there’s a really great Doctor Who episode that says the exact same thing and it’s about an hour shorter.

  • Dirty Dancing

    Dirty Dancing

    ★★★★

    (Part of the Alphabet Soup Cinema Challenge)

    This is my mom’s favorite movie. So, I gotta watch what I say, ‘cause she reads my writing and I think she’d disown me.

    Thirty three years after its release, it feels odd to call Dirty Dancing a “fresh” movie. Baby & Johnny’s romance feels real and new and neither character is as two-dimensional as I expected them to be. It defies the pitfalls of its time, embracing an intelligent, good female lead while…

  • Coco

    Coco

    ★★★★½

    (Part of the Alphabet Soup Cinema Challenge.)

    Coco is rich, both in its vibrancy and in its story. The music is ubiquitous with its culture; the characters are heartwarming and I laughed out loud more times than I could count. 

    Good Disney movies leave me with a song stuck in my head. Great Disney movies make me cry. Coco did both.

  • Boy

    Boy

    ★★★★★

    (Part of the Alphabet Soup Cinema Challenge.)

    Back when I first saw Boy in 2016, I was taken aback. I had come straight off the credits of Hunt for the Wilderpeople and fallen head over heals with Taika Watiti.

    I was taken aback. I was taken aback by the Maori culture. I was taken aback by the pacing, where the movie never seems to be going anywhere until it does.

    Most of all, I was taken aback by the tone.…