chelsea has logged 503 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ripper

The Ripper

2020
×
Edit this entry  
21
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Edit this entry  
09
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★
Edit this entry  
04
Woman Who Came Back

Woman Who Came Back

1945
×
★★★
Edit this entry  
04
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Black Cat

The Black Cat

1941
×
★★★
Edit this entry  
03
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
01
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Making of Sawayama

The Making of Sawayama

2020
×
Edit this entry  
30
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Edit this entry  
29
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blue Diary

Blue Diary

1997
×
Edit this entry  
25
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry  
25
Together

Together

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Two Orphan Vampires

Two Orphan Vampires

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Autopsy

Autopsy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
I Am Nancy

I Am Nancy

2011
×
Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dance Macabre

Dance Macabre

1986
×
Edit this entry  
18
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
An Angel for Satan

An Angel for Satan

1966
×
★★★★
Edit this entry  
15
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Hollywood: 'They've Gotta Have Us'

Black Hollywood: 'They've Gotta Have Us'

2018
×
Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
Persona

Persona

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Sin of Nora Moran

The Sin of Nora Moran

1933
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
11
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
88

88

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Edit this entry  
10
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
Shock

Shock

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Stone Wedding

The Stone Wedding

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Rosebud

Rosebud

1991
×
Edit this entry  
04
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Conquest

Conquest

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry