Sort by

grace has logged 145 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
The Little Mermaid II: Return to the Sea

The Little Mermaid II: Return to the Sea

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Life

Life

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry