Sort by

grace has logged 103 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Soul

Soul

2020
×
Read prior review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry