RSS feed for MissViolence

MissViolence has logged 102 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Witch in the Window

The Witch in the Window

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
The American Scream

The American Scream

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Heartstoppers: Horror at the Movies

Heartstoppers: Horror at the Movies

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Hell and Back: The Kane Hodder Story

To Hell and Back: The Kane Hodder Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The Witches

The Witches

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
The Backlot Murders

The Backlot Murders

2002
×
★★
Edit this entry  
15
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Darlin'

Darlin'

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
The Initiation

The Initiation

1984
×
★★★
Edit this entry  
02
Blessed Are the Children

Blessed Are the Children

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dead Girls

Dead Girls

1990
×
★½
Edit this entry  
01
Beware: Children At Play

Beware: Children At Play

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Purgatory House

Purgatory House

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Staunton Hill

Staunton Hill

2009
×
★½
Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nightmare Cinema

Nightmare Cinema

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Forest of the Lost Souls

The Forest of the Lost Souls

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Wind

The Wind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Ice Cream Truck

The Ice Cream Truck

2017
×
★★
Edit this entry  
05
The Cleaning Lady

The Cleaning Lady

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Toad Road

Toad Road

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Magdalene Sisters

The Magdalene Sisters

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Oxyana

Oxyana

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
American Hollow

American Hollow

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Don't Look

Don't Look

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Convent

The Convent

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Screaming in High Heels: The Rise & Fall of the Scream Queen Era

Screaming in High Heels: The Rise & Fall of the Scream Queen Era

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Frankenstein Created Bikers

Frankenstein Created Bikers

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Vacancy

Vacancy

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Curtains

Curtains

1983
×
★★★
Edit this entry