Sort by

Alex has logged 57 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gorillaz: Reject False Icons

Gorillaz: Reject False Icons

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
if....

if....

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Justice League: The New Frontier

Justice League: The New Frontier

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marfa Girl

Marfa Girl

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry