only2letters has logged 200 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Neuilly Yo Mama!

Neuilly Yo Mama!

2009
×
Edit this entry  
28
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Jim Jefferies: Alcoholocaust

Jim Jefferies: Alcoholocaust

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tom Segura: Completely Normal

Tom Segura: Completely Normal

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Jim Jefferies: Bare

Jim Jefferies: Bare

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Top Five

Top Five

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
This Is John

This Is John

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Maleficent

Maleficent

2014
×
½
Edit this entry  
03
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Tillman Story

The Tillman Story

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Glory

Glory

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bully

Bully

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
La Classe américaine

La Classe américaine

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★½
Edit this entry  
25
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
Edit this entry  
21
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kinsey

Kinsey

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Knowing

Knowing

2009
×
★★½
Edit this entry  
11
Capote

Capote

2005
×
★★★
Edit this entry  
10
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harmontown

Harmontown

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
All About Actresses

All About Actresses

2009
×
★★½
Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry