2014

Frederic Da Frederic Da’s year in review

Frederic’s highest rated films

  • À nos amours

    ★★★★★

  • The Staircase

    ★★★★★

  • Happiness

    ★★★★★

  • Listen Up Philip

    ★★★★½

  • The Bakery Girl of Monceau

    ★★★★½

  • Ben-Hur

    ★★★★½

  • Red River

    ★★★★½

  • Marketa Lazarová

    ★★★★½

  • Braveheart

    ★★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • A World Without Women

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Jim Jefferies: Alcoholocaust

    ★★★★

  • Jim Jefferies: Bare

    ★★★★

  • The Mother and the Whore

    ★★★★

  • This Is John

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 200 Films watched
  • 16.7 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

The Butler

Jan 1

Last Film

The Imitation Game

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
101 films
Comedy
67 films
Thriller
35 films
Documentary
32 films
Action
27 films
Crime
23 films
Romance
21 films
Adventure
16 films
Sci Fi
13 films
History
10 films
USA
139 films
France
38 films
UK
21 films
Germany
18 films
Japan
8 films
Australia
6 films
Canada
6 films
Italy
6 films
China
3 films
Belgium
3 films
English
166 films
French
38 films
Spanish
12 films
German
10 films
Italian
9 films
Japanese
9 films
Russian
4 films
Korean
4 films
Latin
3 films
Chinese
3 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 7

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Frederic’s most liked review

Girlhood

★★★

An amazing first hour slowly loses its steam before coming to a complete halt. Really too bad. This movie has some of the best scenes of the year. SHINE BRIGHT LIKE A DIAMOND.

More reviews

Frederic’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Tammy
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

F***in White Boy

Films watched in 2014

  • The Imitation Game
  • Thor: The Dark World
  • Neuilly Yo Mama!
  • The One I Love
  • The Interview
  • Jim Jefferies: Alcoholocaust
  • Tom Segura: Completely Normal
  • Jim Jefferies: Bare
  • Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way
  • The Equalizer
  • Top Five
  • Inherent Vice
  • The Mother and the Whore
  • Nightcrawler
  • This Is John
  • Maleficent
  • One-Eyed Jacks
  • The Tillman Story
  • Glory
  • Fury
  • Bully
  • La classe américaine
  • Magic in the Moonlight
  • Dumb and Dumber To
  • Turner & Hooch
  • The Boxtrolls
  • Interstellar
  • Birdman
  • Mr. Peabody & Sherman
  • Still Walking
  • Let's Be Cops
  • Abuse of Weakness
  • The Raid
  • Too Many Cooks
  • Foxcatcher
  • Kinsey
  • 4 Little Girls
  • Knowing
  • Capote
  • Girlhood
  • The Babadook
  • Leon: The Professional
  • Mr. Turner
  • Harmontown
  • All About Actresses
  • It Follows
  • Like Father, Like Son
  • Listen Up Philip
  • A Most Violent Year
  • Lincoln
  • Post Mortem
  • Polisse
  • Blue Steel
  • K-19: The Widowmaker
  • Strange Days
  • John Wick
  • The Bakery Girl of Monceau
  • The Squid and the Whale
  • Walk the Line
  • The Two Faces of January
  • God's Pocket
  • Lucky Them
  • Lucy
  • À nos amours
  • Whiplash
  • Whitey: United States of America v. James J. Bulger
  • Gone Girl
  • Obvious Child
  • The Skeleton Twins
  • The Drop
  • Fed Up
  • Wetlands
  • A Most Wanted Man
  • Get on Up
  • F***in White Boy
  • Reality
  • Wal-Mart: The High Cost of Low Price
  • Dinosaur 13
  • Katt Williams: Priceless: Afterlife
  • Smart Ass
  • Carnage
  • Sanjuro
  • Roman Polanski: Wanted and Desired
  • The Three Brothers: The Return
  • 2 Days in New York
  • The Jeffrey Dahmer Files
  • The Expendables 3
  • Locke
  • See the Sea
  • The Invisible War
  • Talhotblond
  • Happy Christmas
  • Afflicted
  • Bears
  • Blades of Glory
  • The Cranes Are Flying
  • Caché
  • Chef
  • Story of Women
  • Guardians of the Galaxy
  • Yojimbo
  • Ben-Hur
  • With a Friend Like Harry...
  • Red River
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Tammy
  • Boyhood
  • Begin Again
  • The Other Woman
  • They Came Together
  • Prizzi's Honor
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Noah
  • Life Itself
  • The Fog of War
  • The Unknown Known
  • The Normal Heart
  • Tim's Vermeer
  • Edge of Tomorrow
  • Cría Cuervos
  • La Haine
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • La Cérémonie
  • Cronos
  • The Times of Harvey Milk
  • Marketa Lazarová
  • Zack and Miri Make a Porno
  • The Price of Gold
  • Blended
  • The Friends of Eddie Coyle
  • How to Train Your Dragon 2
  • 22 Jump Street
  • Liar Liar
  • The Woman Who Wasn't There
  • Welcome to New York
  • Godzilla
  • Le Havre
  • Neighbors
  • The Age of Innocence
  • Bad Words
  • The Most Fun You Can Have Dying
  • The Immigrant
  • We Are the Best!
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Blue Ruin
  • Ride Along
  • Oculus
  • The Staircase
  • Under the Skin
  • Thor
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Team America: World Police
  • Snowpiercer
  • The Grand Budapest Hotel
  • First Cousin Once Removed
  • The House I Live In
  • The Great Beauty
  • Nymphomaniac
  • Mary and Max
  • Taxi to the Dark Side
  • Black Girl
  • Braveheart
  • Enron: The Smartest Guys in the Room
  • The Wind Rises
  • American Movie
  • Sixteen Candles
  • The Counselor
  • Whiteboyz
  • About Last Night
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • The Armstrong Lie
  • Nebraska
  • The Lego Movie
  • Me, Myself and Mum
  • Happiness
  • Arbitrage
  • Purple Noon
  • A World Without Women
  • Hannah Arendt
  • Fruitvale Station
  • The Past
  • A Touch of Sin
  • L'eclisse
  • About Time
  • Stop Making Sense
  • In a World...
  • Cutie and the Boxer
  • Pain & Gain
  • Simon Killer
  • Seduced and Abandoned
  • Her
  • I Am Britney Jean
  • Short Term 12
  • Don Jon
  • Saving Mr. Banks
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • August: Osage County
  • American Hustle
  • The Wolf of Wall Street
  • The Butler

Highly rated films Frederic missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Winter Sleep
  • The Way He Looks

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more