2017

Rich Hoppes Rich Hoppes’s year in review

Rich’s highest rated films

  • Halloween

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • The American Nightmare

    ★★★★½

  • It

    ★★★★½

  • The NeverEnding Story

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★

  • The Strangers

    ★★★★

  • Trick 'r Treat

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • Martyrs

    ★★★★

  • Happy Death Day

    ★★★★

  • The Wailing

    ★★★★

  • Moana

    ★★★★

  • Team Foxcatcher

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 88 Films watched
  • 7.3 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Guardians of the Galaxy Vol. 2

May 13

Most Watched

It

twice

Last Film

Prevenge

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Horror
65 films
Thriller
38 films
Mystery
16 films
Drama
16 films
Sci Fi
11 films
Comedy
10 films
Adventure
9 films
Action
9 films
Fantasy
8 films
Documentary
5 films
USA
64 films
Canada
13 films
UK
9 films
Australia
6 films
Italy
4 films
France
3 films
Germany
2 films
New Zealand
2 films
Spain
2 films
English
83 films
Spanish
8 films
German
4 films
French
4 films
Italian
3 films
Portuguese
2 films
Swedish
2 films
Russian
1 film
Korean
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 19

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Rich’s most liked review

The Hateful Eight

★★★★½

A lot of people dislike this movie, but I love it. Tarantino said his heaviest influences while writing Hateful Eight were The Thing and Reservoir Dogs, two of my favorite films, and it definitely shows. Anyway, long story short, this will probably join Jackie Brown among Tarantino's least appreciated works.

More reviews

Rich’s most liked list

Disturbing Movies

Some of the more disturbing movies I have seen over the years.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Coco
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Children of God
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2017

  • Prevenge
  • Killing Ground
  • A Dark Song
  • Creep 2
  • Black Christmas
  • StageFright: Aquarius
  • The Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation
  • The Hateful Eight
  • Silent Night, Deadly Night
  • The American Nightmare
  • Little Shop of Horrors
  • The Vanishing
  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Coco
  • Inside Out
  • I Know What You Did Last Summer
  • The Strangers
  • Martyrs
  • Phantasm
  • Blair Witch
  • Legion
  • Wish Upon
  • Hounds of Love
  • Halloween
  • The Houses October Built 2
  • Trick 'r Treat
  • Tales of Halloween
  • A Horrible Way to Die
  • Curtains
  • The Babysitter
  • Resolution
  • Happy Death Day
  • Deadly Blessing
  • The Wailing
  • Cabin Fever
  • Better Watch Out
  • The Serpent and the Rainbow
  • Last Shift
  • Shutter
  • Southbound
  • Slither
  • The Dyatlov Pass Incident
  • Nightbreed
  • Cult of Chucky
  • Freddy vs. Jason
  • Jason X
  • The Void
  • Thirst
  • Wishmaster
  • Silver Bullet
  • The Loved Ones
  • Exists
  • Demonic
  • Anaconda
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • A Christmas Horror Story
  • Raw
  • The Devil's Candy
  • Pieces
  • Kingsman: The Golden Circle
  • The Collector
  • The NeverEnding Story
  • Explorers
  • Toy Soldiers
  • Don't Torture a Duckling
  • It
  • It
  • It
  • Sleepaway Camp
  • The Howling
  • Stanley Kubrick: A Life in Pictures
  • Annabelle: Creation
  • Team Foxcatcher
  • Kingsman: The Secret Service
  • Atomic Blonde
  • War for the Planet of the Apes
  • Baby Driver
  • The Eyes of My Mother
  • Moana
  • Wonder Woman
  • Tabloid
  • It Comes at Night
  • Alien: Covenant
  • Snatched
  • Children of God
  • Sour Grapes
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

Highly rated films Rich missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Blade Runner 2049
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Phantom Thread
  • The Florida Project

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more