Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Heartworn Highways

Heartworn Highways

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
Edit this entry  
17
The Souvenir Part II

The Souvenir Part II

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
Edit this entry  
01
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
31
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
30
She Puppet

She Puppet

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1998
×
Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
Edit this entry  
28
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Hotel

Hotel

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
What Happened, Brittany Murphy?

What Happened, Brittany Murphy?

2021
×
Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Saw

Saw

2004
×
Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
What Is Man and What Is Guitar?

What Is Man and What Is Guitar?

2021
×
Edit this entry  
25
Annea Lockwood / A Film about Listening

Annea Lockwood / A Film about Listening

2021
×
Edit this entry  
24
The Guest

The Guest

2014
×
★★
Edit this entry  
23
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

2010
×
Edit this entry