Sort by

lucy has logged 327 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eternal Beauty

Eternal Beauty

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Krampus

Krampus

2015
×
Edit this entry  
28
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fingersmith

Fingersmith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cinderella

Cinderella

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
Edit this entry  
23
Aloha Scooby-Doo!

Aloha Scooby-Doo!

2005
×
Edit this entry  
23
Nativity!

Nativity!

2009
×
★½
Read prior review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Military Wives

Military Wives

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
22
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★½
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★½
Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen

2011
×
Edit this entry  
20
The Party

The Party

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★
Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
18
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★
Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Ava

Ava

2020
×
Edit this entry  
07
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry