Sort by

misunderst0d has logged 141 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Florida Melancholy

A Florida Melancholy

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass

Glass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Peacock

Peacock

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Edit this entry  
19
Scream

Scream

2022
×
Read the review Edit this entry