Sort by

Mitch has logged 68 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monster House

Monster House

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Ring

The Ring

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saw III

Saw III

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
Read the review Edit this entry  
28
Vacation

Vacation

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
28
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Porky's

Porky's

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Underworld: Evolution

Underworld: Evolution

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fallen

Fallen

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
South Park: Imaginationland

South Park: Imaginationland

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beaver

The Beaver

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry