Mitchell has logged 201 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hush

Hush

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
United 93

United 93

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Absentia

Absentia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marvel One-Shot: All Hail the King

Marvel One-Shot: All Hail the King

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Darkman

Darkman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scanners

Scanners

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Superman

Superman

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Next Goal Wins

Next Goal Wins

×
Read the review Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vivo

Vivo

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kingdom: Ashin of the North

Kingdom: Ashin of the North

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Slither

Slither

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry