RSS feed for Mitchel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
30
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Planet of the Humans

Planet of the Humans

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Edit this entry  
27
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★★½
Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rush

Rush

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry