Sort by

Mitchell has logged 37 entries for films during May 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Captives

Captives

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Seven-Ups

The Seven-Ups

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thin Ice

Thin Ice

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★½
Edit this entry  
28
Hysteria

Hysteria

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★½
Edit this entry  
25
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Safe House

Safe House

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Please Give

Please Give

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Capture the Castle

I Capture the Castle

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Arlington Road

Arlington Road

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mist

The Mist

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lantana

Lantana

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry