Sort by

Mitchell has logged 304 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★
Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Point Break

Point Break

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don Verdean

Don Verdean

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tiger House

Tiger House

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Life

Life

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
On War

On War

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hallow

The Hallow

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Truth

Truth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burnt

Burnt

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★
Edit this entry  
25
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Youth

Youth

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Edit this entry  
18
Infinitely Polar Bear

Infinitely Polar Bear

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry