Mitchell has logged 156 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Private Life

Private Life

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Green Book

Green Book

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Widows

Widows

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★
Edit this entry  
31
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rendez-vous

Rendez-vous

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amy

Amy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Sisters

Sisters

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Magician

The Magician

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★
Read the review Edit this entry