Sort by

Mitch has logged 512 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Caro Diario

Caro Diario

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Icicle Thief

The Icicle Thief

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
Read the review Edit this entry  
04
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
Read the review Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Mirror of Maya Deren

In the Mirror of Maya Deren

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
Muto

Muto

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry