Sort by

mitchwfryer has logged 85 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
August Rush

August Rush

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Pie

American Pie

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry