Sort by

Youssef has logged 31 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adham El-Sharkawi

Adham El-Sharkawi

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Farce

Farce

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Execution Squad

The Execution Squad

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shore of Love

Shore of Love

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
End of the Road

End of the Road

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lost in London

Lost in London

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
The Ruthless

The Ruthless

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
These Days

These Days

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Four Girls and an Officer

Four Girls and an Officer

×
★★★
Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ismail Yassine in the Police

Ismail Yassine in the Police

1956
×
★★★
Edit this entry  
15
The Son of Kong

The Son of Kong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
09
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sorry, We Are in a Mess

Sorry, We Are in a Mess

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sleepless Nights

Sleepless Nights

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Well of Treason

The Well of Treason

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Little Girl and Her Cat

The Little Girl and Her Cat

1899
×
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry