Highest rated films

  • Tenet

    ★★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Normal People

    ★★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • I'm Your Woman

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★★

  • Shrek 2

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 96 Films watched
  • 8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

The Cheetah Girls 2

Jan 2

Most Watched

The Incredibles

4 times

Casablanca

4 times

Tenet

3 times

Inception

3 times

Kajillionaire

twice

Last Film

Kajillionaire

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
58 films
Action
31 films
Comedy
30 films
Romance
28 films
Adventure
22 films
Sci Fi
16 films
Crime
16 films
Thriller
15 films
Family
10 films
Fantasy
8 films
USA
91 films
UK
13 films
China
5 films
France
2 films
Brazil
2 films
Australia
1 film
India
1 film
Ireland
1 film
Spain
1 film
English
93 films
French
18 films
German
9 films
Italian
7 films
Spanish
6 films
Japanese
4 films
Chinese
3 films
Estonian
3 films
Swahili
3 films
Hindi
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 64

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

miyabacall’s most liked review

Tenet

Tenet

★★★★★

i honestly didn’t plan on giving this films 5 stars after i first watched it cause something was off to me. upon viewing it a second time i realized what was off to me was that nolan did the opposite of what he normally does. he had a different editor…

More reviews

miyabacall’s most liked list

I'm Thinking of Ending Things
The Invisible Man
Palm Springs

2020 films to watch in January 2021

films i will in attempt for the month of january

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Sex and the City 2
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Affair in Trinidad
Average weighted rating:

3.2

Films miyabacall watched in 2020

  • Kajillionaire
  • Promising Young Woman
  • Zola
  • Wonder Woman 1984
  • Soul
  • Over the Hedge
  • Sex and the City
  • Mulan
  • I'm Your Woman
  • Frances Ha
  • Shrek 2
  • Crazy Rich Asians
  • Selah and the Spades
  • Mank
  • One Night in Miami...
  • Monsoon
  • Luce
  • I'm Your Woman
  • Shiva Baby
  • Minari
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Starstruck
  • Nomadland
  • Kajillionaire
  • Tahara
  • Tenet
  • Wildlife
  • Tenet
  • Tenet
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Incredibles
  • Vertigo
  • The Dark Knight
  • The Lady from Shanghai
  • A Bad Moms Christmas
  • Project Power
  • Inception
  • Persona
  • Before Midnight
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Girls Trip
  • The Apartment
  • The Cheetah Girls 2
  • Interstellar
  • Little Women
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The High Note
  • Normal People
  • The Lovebirds
  • Casablanca
  • The Apartment
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Hamilton
  • The Farewell
  • The Dark Knight Rises
  • The Incredibles
  • Sex and the City 2
  • Ad Astra
  • Hustlers
  • Sex and the City
  • Tag
  • Inception
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Double Indemnity
  • Nosferatu
  • The Avengers
  • Thor: Ragnarok
  • Doctor Strange
  • Avengers: Infinity War
  • The Devil Wears Prada
  • The Incredibles
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • If Beale Street Could Talk
  • The Photograph
  • The Incredibles
  • The Report
  • Bad Boys for Life
  • Jojo Rabbit
  • 1917
  • The Man Who Wasn't There
  • Affair in Trinidad
  • Big Hero 6
  • Her
  • The Great Gatsby
  • Casablanca
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Inception
  • Casablanca
  • La La Land
  • Casablanca
  • Burlesque
  • The Cheetah Girls 2

World map

Highly rated films miyabacall is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Violet Evergarden: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more