Highest rated films

  • The Batman

    ★★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★★★

  • Lightyear

    ★★★★★

  • Fresh

    ★★★★½

  • Ambulance

    ★★★★½

  • Fire Island

    ★★★★½

  • As They Made Us

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Megamind

    ★★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • Jackie

    ★★★★★

  • After Yang

    ★★★★★

  • Transformers: Revenge of the Fallen

    ★★★★★

  • Marcel the Shell with Shoes On

    ★★★★★

  • High School Musical 3: Senior Year

    ★★★★★

  • Transformers: Dark of the Moon

    ★★★★★

  • Confessions of a Shopaholic

    ★★★★★

  • Sex and the City

    ★★★★★

  • Lucky Chan-sil

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 65 Films watched
  • 8.1 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Inception

Jan 1

Most Watched

Turning Red

3 times

Everything Everywhere All at Once

3 times

Jurassic Park

twice

The Batman

twice

Casablanca

twice

Last Film

Bodies Bodies Bodies

Aug 11

Genres, countries & languages

Adventure
23 films
Comedy
23 films
Action
21 films
Drama
21 films
Sci Fi
20 films
Family
14 films
Romance
14 films
Thriller
14 films
Animation
13 films
Fantasy
9 films
USA
61 films
UK
4 films
France
3 films
Spain
2 films
Estonia
1 film
Finland
1 film
Germany
1 film
Greece
1 film
Hong Kong
1 film
Canada
1 film
English
63 films
Spanish
8 films
French
8 films
Chinese
7 films
Cantonese
5 films
German
4 films
Japanese
3 films
Italian
3 films
Russian
2 films
Finnish
1 film

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 19

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

miyabacall’s most liked review

OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

★★★½

this was cute.. i don’t think i learned anything new about olivia from this but i liked the performances a lot.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Ben 10: Race Against Time
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

As They Made Us
Average weighted rating:

3.3

Films miyabacall watched in 2022

  • Bodies Bodies Bodies
  • Mission: Impossible
  • Nope
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Mulan
  • Ben 10: Race Against Time
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Megamind
  • The Emperor's New Groove
  • Thor: Love and Thunder
  • Aladdin
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Singin' in the Rain
  • Lightyear
  • Jurassic Park
  • Jurassic World Dominion
  • Think Like a Man
  • Fire Island
  • The Lost City
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • High School Musical 3: Senior Year
  • Confessions of a Shopaholic
  • As They Made Us
  • The Lobster
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Jurassic World
  • Jurassic Park III
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Jurassic Park
  • Turning Red
  • The Batman
  • Everything Everywhere All at Once
  • Ambulance
  • Everything Everywhere All at Once
  • Everything Everywhere All at Once
  • Licorice Pizza
  • OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)
  • Parallel Mothers
  • Turning Red
  • Casablanca
  • X
  • Turning Red
  • The Incredibles
  • After Yang
  • The Batman
  • Lucky Chan-sil
  • Nightmare Alley
  • Kimi
  • Sex and the City
  • Flee
  • Chungking Express
  • Casablanca
  • Honk for Jesus. Save Your Soul.
  • Resurrection
  • Am I Ok?
  • After Yang
  • Fresh
  • The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love
  • Encanto
  • Sing 2
  • The Humans
  • C'mon C'mon
  • Jackie
  • Inception

World map

Highly rated films miyabacall is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • RRR
  • Top Gun: Maverick
  • The Quiet Girl
  • Aftersun
  • Alcarràs

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more