manaal has logged 28 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★
Edit this entry  
10
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry