Matt has logged 285 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lemmy

Lemmy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
3000 Miles to Graceland

3000 Miles to Graceland

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
(T)ERROR

(T)ERROR

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beyond Outrage

Beyond Outrage

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Outrage

Outrage

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man from Reno

Man from Reno

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kajaki

Kajaki

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
All This Mayhem

All This Mayhem

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Invasion

The Invasion

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hallow

The Hallow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Estranged

Estranged

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Howl

Howl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Curve

Curve

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry