Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★

  • American Animals

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Love, Simon

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Game Night

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Tucker and Dale vs. Evil

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 16 Films watched
  • 1.3 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Oldboy

Mar 17

Last Film

The Ballad of Buster Scruggs

Dec 9

Genres, countries & languages

Action
8 films
Sci Fi
8 films
Adventure
7 films
Comedy
6 films
Drama
5 films
Horror
3 films
Mystery
2 films
Fantasy
2 films
Crime
2 films
Family
1 film
USA
15 films
UK
2 films
Canada
1 film
English
15 films
Korean
2 films
Japanese
1 film
Dutch
1 film
Russian
1 film
Swahili
1 film
Xhosa
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 24 Added 14

Watchlist

Stars

Crew & studios

Mjone77’s most liked review

Tag

Tag

★★½

It's a good time.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Oldboy
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Olaf's Frozen Adventure
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Olaf's Frozen Adventure
Average weighted rating:

2.5

Films Mjone77 watched in 2018

  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Tag
  • American Animals
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • A Quiet Place
  • Ant-Man and the Wasp
  • Ready Player One
  • Pacific Rim
  • Love, Simon
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Thor: Ragnarok
  • Olaf's Frozen Adventure
  • Black Panther
  • Game Night
  • Annihilation
  • Oldboy

World map

Highly rated films Mjone77 is yet to see

  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more