Highest rated films

  • Tenet

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • The Hunt

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • Elf

    ★★★★★

  • The SpongeBob SquarePants Movie

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 4.9 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Gone Girl

Jan 15

Most Watched

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

twice

Parasite

twice

Last Film

Elf

Dec 19

Genres, countries & languages

Drama
29 films
Comedy
24 films
Thriller
16 films
Horror
13 films
Mystery
10 films
Sci Fi
9 films
Family
9 films
Action
8 films
Fantasy
8 films
Crime
8 films
USA
54 films
UK
6 films
Japan
3 films
Canada
3 films
Germany
2 films
South Korea
2 films
Indonesia
1 film
Australia
1 film
Norway
1 film
English
58 films
German
5 films
French
5 films
Spanish
3 films
Russian
2 films
Korean
2 films
Hungarian
2 films
Italian
2 films
Polish
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 20

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mjone77’s most liked review

The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

★★★★½

I had to look up if this was a true story after watching (it's not). Sad thing is I bet this movie makes prison look a lot better than it is in reality, and this movie made prison look awful.

The hype around this movie is well deserved.

More reviews

Mjone77’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Amityville Horror
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill
Average weighted rating:

3.1

Films Mjone77 watched in 2020

  • Elf
  • The Godfather
  • Moonrise Kingdom
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Tenet
  • Surf's Up
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Hereditary
  • Nathan for You: Finding Frances
  • The Shawshank Redemption
  • Arrival
  • Ghostbusters
  • National Lampoon's Vacation
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Hocus Pocus
  • Carrie
  • It Follows
  • The Lighthouse
  • The Amityville Horror
  • Gladiator
  • Us
  • The Wolf of Wall Street
  • I'm Thinking of Ending Things
  • There Will Be Blood
  • No Country for Old Men
  • Candyman
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • Schindler's List
  • The Hunt
  • Hamilton
  • Midsommar
  • The Wicker Man
  • The Ring
  • The Grand Budapest Hotel
  • Parasite
  • Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill
  • The Lure
  • Uncut Gems
  • Weekend at Bernie's
  • The Avengers
  • Star Wars
  • The Act of Killing
  • Steven Universe: The Movie
  • Office Space
  • Oliver & Company
  • Ford v Ferrari
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Invisible Man
  • Sonic the Hedgehog
  • It's Such a Beautiful Day
  • 1917
  • Up
  • Jojo Rabbit
  • Parasite
  • The Peanut Butter Falcon
  • Rocketman
  • Knives Out
  • American Psycho
  • Gone Girl

World map

Highly rated films Mjone77 is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari
  • Violet Evergarden: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more