Sort by

Max has logged 546 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
15
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The SpongeBob Musical: Live on Stage!

The SpongeBob Musical: Live on Stage!

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Edit this entry  
01
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The American President

The American President

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★½
Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Rookie of the Year

Rookie of the Year

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Brink!

Brink!

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
Edit this entry  
13
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★
Edit this entry