M has logged 268 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Invictus

Invictus

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paisan

Paisan

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry