M has logged 19 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Charulata

Charulata

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry