Highest rated films

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • Wonder Woman

    ★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • The Salvation

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 13 Films watched
  • 1.1 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

Rogue One: A Star Wars Story

Jan 7

Last Film

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Dec 26

Genres, countries & languages

Sci Fi
8 films
Action
8 films
Drama
6 films
Adventure
6 films
Fantasy
3 films
Comedy
2 films
War
2 films
Crime
2 films
Western
1 film
Thriller
1 film
USA
12 films
UK
4 films
Canada
2 films
France
1 film
Hong Kong
1 film
Hungary
1 film
Mexico
1 film
English
13 films
German
2 films
Russian
2 films
French
2 films
Spanish
2 films
Japanese
1 film
Somali
1 film
Hungarian
1 film
Finnish
1 film
Hindi
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Blade Runner 2049
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

The Salvation
Average weighted rating:

3.2

Most Popular

Thor: Ragnarok
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Salvation
Average weighted rating:

3.2

Films Mike watched in 2017

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Blade Runner 2049
  • Thor: Ragnarok
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Dunkirk
  • War for the Planet of the Apes
  • Wonder Woman
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Salvation
  • John Wick: Chapter 2
  • Doctor Strange
  • Rogue One: A Star Wars Story

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Falsettos
  • Paddington 2
  • Get Out
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies
  • The Florida Project
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more