Highest rated films

  • Knives Out

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Spy Game

    ★★★★

  • Sneakers

    ★★★★

  • The Upside

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 23 Films watched
  • 1.9 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

The Favourite

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Rise of Skywalker

twice

Last Film

Knives Out

Dec 29

Genres, countries & languages

Action
14 films
Adventure
11 films
Drama
10 films
Comedy
9 films
Sci Fi
8 films
Crime
7 films
Fantasy
4 films
Thriller
4 films
Animation
3 films
History
3 films
USA
23 films
UK
3 films
Australia
1 film
Brazil
1 film
China
1 film
Ireland
1 film
English
23 films
Japanese
3 films
Italian
3 films
Russian
3 films
Spanish
3 films
Chinese
2 films
German
2 films
Arabic
2 films
Samoan
1 film
Xhosa
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 4

Watchlist

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Sneakers
Average weighted rating:

3.5

Films Mike watched in 2019

  • Knives Out
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Jackie Brown
  • Spy Game
  • Shazam!
  • Suicide Squad
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Sneakers
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Downton Abbey
  • Ad Astra
  • Spider-Man: Far from Home
  • Toy Story 4
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Avengers: Endgame
  • Captain Marvel
  • Aquaman
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • First Man
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Upside
  • The Favourite

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more